Fizyczny wzornik kolorów farb proszkowych z palety RAL to użyteczne narzędzie w rękach handlowców mających bezpośredni kontakt z klientami.

W artykule opisuję proces projektowania tego niepozornego elementu komunikacji wizualnej przedsiębiorstwa produkcyjnego. Mimo że końcowy produkt nie jest może zbyt spektakularny (wzornik mieści się w dłoni), to cały proces okazał się dosyć złożonym przedsięwzięciem, wymagającym mnóstwa ustaleń z działem handlowym, konstruktorami, kierownikiem lakierni oraz pracownikami produkcji. Muszę jednak przyznać, że jestem zadowolony z efektu.

Opis zadania

Elementy konstrukcyjne regałów magazynowych produkowanych przez MGL sp. z o.o. w większości przypadków są malowane proszkowo. Zestaw dostępnych farb obejmuje wszystkie barwy ujęte w palecie RAL Classic, liczącej 215 pozycji. Każdy z kolorów może zostać naniesiony na powierzchnię w jednej z poniższych tekstur (efektów wizualnych):

  • powierzchnia gładka: połysk / półpołysk / półmat / mat,
  • powierzchnia strukturalna: standardowa / drobna struktura / młotkowa,
  • powierzchnia metaliczna.

O ile samą barwę przy odrobinie wysiłku można w miarę dobrze odwzorować na wzorniku papierowym (wydruku), o tyle wierne oddanie tekstury jest niemożliwe. Pojawiła się więc konieczność stworzenia wzornika, w którym próbkami są stalowe blaszki pokryte farbami stosowanymi na co dzień w zakładzie.

Projekt nowego wzornika bazował na koncepcji stworzonej jeszcze w 2015 r. przez bardziej doświadczonego kolegę z firmy MGL. Innowacje nie zawsze polegają na wynajdywaniu koła od nowa, więc ze starego projektu zaczerpnąłem jego największe zalety: poręczny kształt okładki i format blaszek.

Pierwowzór wzornika kolorów farb proszkowych RAL | Łukasz Jędrasiak

Pierwowzór wzornika kolorów farb proszkowych RAL

Wzornik kolorów RAL krok po kroku

Dobór farb proszkowych do wzornika

215 kolorów z palety RAL Classic, które mogą zostać wykonane w 8 różnych strukturach, daje 1720 dostępnych farb proszkowych. Tworzenie tak rozbudowanego wzornika byłoby pozbawione sensu, ponieważ branża intralogistyczna jest nieco mniej wymagająca „estetycznie” niż np. meblarska. Kolory w magazynie mają być przede wszystkim dobrze widoczne w słabym oświetleniu, a zastosowane farby odporne na uszkodzenia mechaniczne. Innymi słowy: regały magazynowe produkowane są w co najwyżej kilkudziesięciu kombinacjach kolorystycznych.

Pierwszym krokiem w tym projekcie był więc wybór ograniczonej liczby kolorów do wzornika. Zadanie stosunkowo proste, ponieważ dobrym kryterium jest popularność kolorów wśród dotychczasowych klientów. Wskaźnikiem idealnie opisującym ten parametr okazały się aktualne stany magazynowe farb – największe zapasy dotyczą najlepiej rotującego surowca. Ostatecznie do wzornika wybrałem 25 farb w 23 kolorach (dwie barwy zostały zaprezentowane w 2 teksturach).

Zaprojektowanie okładki i blaszek wzornika

Domeną działalności MGL jest produkcja elementów ze stali, więc uznałem, że surowiec ten będzie najlepiej pasującym materiałem do produkcji wzornika farb proszkowych.

Projekt blaszki wzornika farb proszkowych RAL | Łukasz Jędrasiak

Projekt blaszki wzornika farb proszkowych RAL

Wizualizacja okładki wzornika farb proszkowych RAL | Łukasz Jędrasiak

Wizualizacja okładki wzornika farb proszkowych RAL

Wymiary blaszki wzornika dobrałem tak, aby naniesione oznaczenie koloru i symbol farby były czytelne, a sam wzornik był w miarę lekki i poręczny. Litery i cyfry są wycinane na wylot za pomocą lasera. Aby usprawnić tworzenie plików produkcyjnych, zmodyfikowałem korporacyjny font (ZurichCnEU), dodając do wybranych glifów mostki o odpowiedniej szerokości. Projekt okładki był już formalnością, ponieważ wystarczyło dodać niewielkie marginesy do każdego z trzech wymiarów stosu składającego się z 25 blaszek.

Produkcja wzornika farb proszkowych RAL

Kolejnym krokiem w projekcie było przekazanie projektów wykonanych w programie AutoCAD do Działu Badań i Rozwoju, który musiał je skonwertować na receptury produkcyjne. Etap ten obejmował rozwinięcie bryły okładki do postaci płaskiej blachy oraz przygotowanie 25 plików wynikowych dla każdej blaszki osobno. Dzięki stworzeniu nowego fontu proces można było zautomatyzować za pomocą skryptu wykonywanego z poziomu programu Inventor.

Sam proces produkcji wzorników to już czarne pudło, do którego nie musiałem zaglądać – z jednej strony ładowane są pliki produkcyjne, a z drugiej wychodzą gotowe elementy, które po złożeniu prezentują się jak na poniższych zdjęciach.

Gotowy wzornik farb proszkowych RAL | Łukasz Jędrasiak

Gotowy wzornik farb proszkowych RAL

Gotowy wzornik farb proszkowych RAL | Łukasz Jędrasiak

Gotowy wzornik farb proszkowych RAL

Paleta kolorów RAL – tabela kodów RGB, CMYK i HEX

Fizyczny wzornik kolorów farb proszkowych jest przydatnym narzędziem w rękach handlowców, ponieważ umożliwia zaprezentowanie klientowi, jak dany kolor i tekstura będą wyglądać w rzeczywistości. W swojej pracy posługuję się jednak graficznymi wizualizacjami, które powinny jak najlepiej oddawać rzeczywistość. Ponieważ monitory i drukarki nie obsługują wprost kodów RAL, konieczna jest ich konwersja do systemów RGB i CMYK. Postanowiłem więc stworzyć sobie podręczną ściągę, zawierającą listę wszystkich kolorów RAL wraz z ich nazwami i kodami w trybie RGB, CMYK oraz HEX. Efekt mojej pracy opublikowałem na blogu: Tabela kolorów RAL.

W pierwszym kroku zaimportowałem do Excela listę wszystkich barw z palety RAL Classic, a następnie przyporządkowałem do nich odpowiadające wartości w trybie RGB i CMYK, zaczerpnięte z jednego z repozytoriów na GitHubie. Obliczenie kodów HEX było już drobnostką, ponieważ są one de facto wartościami RGB wyrażonymi w liczbach szesnastkowych.

Ciekawym zadaniem było automatyczne dobranie koloru fontu, tak aby dobrze kontrastował z danym kolorem RAL. W tym celu zastosowałem algorytm Luma, za którego pomocą obliczyłem „jasność” każdej barwy na podstawie składowych RGB. Jeśli kolor jest jasny (luma > 0,5), to najlepiej będzie z nim kontrastować czarny font. W przypadku koloru ciemnego (luma <= 0,5) zastosowałem font biały. Całość można obliczyć za pomocą dwóch prostych formuł w Excelu (w miejscu czerwonych oznaczeń należy wkleić odniesienia do komórek z odpowiednimi wartościami).

=((0,299*R)+(0,587*G)+(0,114*B))/255
=JEŻELI(LUMA>0,5; "RGB(0, 0, 0)"; "RGB(255, 255, 255)")

Arkusz Excela nie nadaje się do bezpośredniego wklejenia na witrynę internetową, więc musiałem go przekonwertować na kod HTML. Najpierw za pomocą wizualnego edytora używanego na swojej stronie stworzyłem 215 takich samych kontenerów na treść, po jednym na każdy kolor. W miejscu unikalnych wartości dla każdej barwy wkleiłem tekstowe placeholdery (ciągi znaków typu $code$, $name$, $rgb$ itd.).

Następnie napisałem skrypt w języku Python, który:

  • konwertuje tabelę Excela (zapisaną w formacie .csv z danymi oddzielanymi tabulatorami) na tablicę o nazwie table_ral, której elementami są obiekty klasy Ral – funkcja OpenFile(),
  • wczytuje do pamięci plik z kodem zawierającym strukturę kontenerów na treść – funkcja OpenSource(),
  • wkleja kolejne zmienne z kolejnych obiektów na liście table_ral w miejsce odpowiednich placeholderów – funkcja ChangeSource(),
  • eksportuje wypełniony danymi kod ze strukturą kontenerów do pliku tekstowego – funkcja SaveFile().
Copy to Clipboard

Wygenerowany kod wystarczyło tylko wkleić w treść posta na blogu i użyteczna ściąga gotowa.

Podsumowanie

Wyprodukowanie kompletu wzorników farb proszkowych zajęło mi kilka miesięcy więcej, niż zakładałem na początku. Najbardziej frustrujące było oczekiwanie na reakcję pozostałych działów firmy w drobnych (w mojej opinii) kwestiach typu: jaka powinna być szerokość mostka lub jaki format blachy mamy w magazynie. Niestety, zlecenia produkcyjne niepowiązane z zamówieniami klientów (czyli takie, które nie przekładają się na czystą gotówkę „tu i teraz”) są permanentnie przesuwane na koniec kolejki zadań do wykonania. Mimo wszystko warto było czekać. Jeśli koledzy handlowcy nie pogubią przekazanych wzorników, to będą im one służyć przez długie miesiące.